Skutki próchnicy u dzieci

u dentysty
www.babielato.com.pl

Każdy, kto miał próchnicę, wie co to znaczy ból zęba. Czasami 2, 3-letnie dzieci potrafią powiedzieć nam, że czują ból. Mogą uwierzyć, że jest to coś naturalnego. W wielu przypadkach próchnica u dzieci może doprowadzić do komplikacji, którym dużo łatwiej jest zapobiec niż leczyć. Jeżeli próchnica dotrze do miazgi, spowoduje zapalenie lub martwicę miazgi, a nawet ropień. Rezultatem tego jest ból zęba w nocy, kapryśność w ciągu dnia z powodu dyskomfortu i bólu. Kiedy ropień zdarzy się w zębach mlecznych, zęby stałe mogą być uszkodzone z powodu infekcji. Powoduje to zniekształcenie lub przebarwienie w postaci mleczno-białych, żółtych lub brązowych plam na szkliwie. Dlatego bardzo ważne jest, aby zatrzymać proces próchnicy zanim się rozpocznie.

Jaki jest najlepszy wiek na pierwszą wizytę u dentysty?

Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce po wyrżnięciu się pierwszych zębów. Dzieci mogą zapoznać się z dentystą, zaaklimatyzować się w gabinecie. Przy okazji wizyty starszego dziecka młodsze może również mieć skontrolowane zęby.

Dlaczego powinniśmy martwić się próchnicą w zębach mlecznych?

Niektórzy lekceważą próchnicę w zębach mlecznych, gdyż zęby mleczne wypadają i na ich miejsce rosną nowe. Zapobieganie próchnicy powinno zacząć się już u niemowlaków. Wewnątrz każdego zęba, nawet mlecznego znajdują się kanały, w których są naczynia krwionośne i nerwy. Łączą się one z mózgiem, sercem i resztą ciała. Chcemy uniknąć potencjonalnego połączenia między infekcją bakteryjną (próchnicą) a tymi żywymi organami. Zęby mleczne wypadają, ale próchnica, która znajduje się w nich wymaga wyczyszczenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Czy podawanie dziecku butelki do łóżka jest szkodliwe?

Pozwalanie dziecku spać z butelką jest jedną z podstawowych przyczyn powstawania szczególnego typu próchnicy, zwanego „próchnicą butelkową”. Jest to ekstremalne zniszczenie, które zasługuje na uwagę. Próchnica ta powstaje, kiedy zęby i dziąsła nie są wyczyszczone po karmieniu butelką lub piersią. Cukier znajdujący się w mleku i sokach jest najbardziej aktywny na zębach dzieci, kiedy one śpią. Ponieważ ślina (naturalny bufor, który neutralizuje kwas) jest mniej wytwarzany w nocy, kwasy są produkowane w większej ilości, utrzymując swoje niszczące działanie przez dłuższy czas. Możemy zapewnić dzieciom zdrowe zęby stosując prostą metodę: zawsze myć zęby i dziąsła za pomocą gazy lub dziecięcej szczoteczki po karmieniu. Nie należy podawać mleka i soków w nocy, a jeśli to konieczne zastąpić je czystą wodą.

Skąd wiadomo, że dziecko ma próchnicę butelkową?

Oznaką próchnicy butelkowej może być biała linia tworząca się na zębach, zazwyczaj w okolicy dziąseł.

Co to są ropne zęby?

Jeżeli próchnica zęba postępuje w kierunku wnętrza (miazgi) i infekcja nie jest leczona, wnętrze zęba ulega rozkładowi, bakterie produkują ropę, która może przedostać się przez wierzchołek korzenia do kości i zniszczyć ją. Ten stan nazywamy ropniem.

Jakie są objawy ropnych zębów?

Objawy tego stanu mogą obejmować obrzęk policzka, brody, okolicy podoczodołowej, warg lub dziąseł. Antybiotyki, które są podawane pomagają tylko kontrolować obrzęk, ale nie leczą infekcji. Zapalenie może być wyleczone tylko przez oczyszczenie wnętrza zęba wraz z kanałem korzeniowym lub usunięcie zęba. Często ropny ząb nie może być rozpoznany podczas badania jamy ustnej. Konieczne jest wykonanie zdjęcia rtg, aby postawić diagnozę. Jeśli nerw jest uszkodzony dziecko nie będzie czuło bólu, gdy infekcja będzie rozprzestrzeniać się w kierunku kości. Ale jeśli pojawią się jakieś z opisanych powyżej objawów lub występuje ból podczas żucia, zadzwoń natychmiast do swojego dentysty.

Czy ropień może być powodem uszkodzenia zębów stałych?

Tak. Podczas infekcji zęby stałe, znajdują się w okolicy korzeni zębów mlecznych, mogą zostać uszkodzone lub szkliwo może ulec przebarwieniu. Infekcja może również spowodować, że zęby stałe wyrosną w innym miejscu (położeniu) niż powinny, co może prowadzić do konieczności ich usunięcia lub noszenia aparatu ortodontycznego.

Wczesne ekstrakcje

Z usunięciem zęba związane są oprócz urazu, problemy z utrzymaniem przestrzeni po zębie mlecznym dla przyszłych zębów stałych. Kiedy ząb jest tracony przed naturalnym wypadnięciem, pozostałe zęby mogą przemieścić się w kierunku luki i przeszkadzają w wyżynaniu się zębów stałych. Wczesne ekstrakcje mogą również prowadzić do zatrzymania zębów stałych. Stąd potrzeba stosowania aparatu ortodontycznego, jako jedynej możliwości odzyskania przestrzeni dla zębów stałych.

Problemy powstałe z powodu infekcji

Słabe odżywianie. Próchnicę i ropnie może również spowodować złe odżywianie. Pewne pokarmy mogą powodować ból podczas żucia, więc dzieci mogą przestać jeść. Niedostarczenie odpowiednich składników odżywczych może zaburzyć normalny wzrost i rozwój.
Nieszczęśliwe dzieci. Dzieci, które żyją w dyskomforcie spowodowanym ciągłym i niezrozumiałym dla nich bólem, będą czuć się sfrustrowane i nieszczęśliwe. Dlatego ważne jest, aby rodzic mógł szybko skojarzyć te objawy z ewentualnym powstaniem infekcji.