Komputery a dzieci

komputerJeszcze kilka, kilkanaście lat temu dzieci nie znały komputerów ani Internetu. Zaraz po powrocie ze szkoły szybko jadły obiad i wybiegały na podwórko gdzie spotykały się z rówieśnikami zajmując się różnego rodzaju zabawami czy też grami. Życie dziecka było w ciągłym ruchu co wspaniale wpływało na rozwój fizyczny dziecka. Sport jest bardzo ważnym elementem w każdej dziedzinie. Ludzie uprawiający regularnie daną dyscyplinę sportową czują się szczęśliwi, wolni i spełnieni. Oprócz plusów psychicznych płynących z uprawiania sportu jest również piękny wygląd, który zapewni każdemu regularny trening.

Dzieci przez okres wakacji, czas wolny od szkoły potrafiły sobie zorganizować każdy dzień. Jednego dnia całą grupą wybierały się do lasu aby pobawić się w wymyśloną przez siebie grę, następnego dnia sami byli organizatorami zawodów sportowych na wybranych przez nich dystansie. Zwycięzca zostawał okrzyknięty przywódcą grupy, który miał podejmować najważniejsze decyzje. Członkowie grupek właśnie do niego zgłaszali się ze swoimi propozycjami odnośnie zorganizowania następnego dnia oraz z przeciwwskazaniami różnego rodzaju. Bardzo często stosowano kary na osobie, która zachowała się w stosunku do grupy bądź jednej osoby pochodzącej z tego grona. Tego typu układy uczyły dzieci odpowiedzialności, komunikowania się między sobą, dyskutowania oraz rozwiązywania problemów. W dzisiejszych czasach kiedy w praktycznie każdym domu znajduje się komputer z Internetem dzieci rzadko wychodzą z domu w celu zabawy z rówieśnikami.

Komputer diametralnie zmienił ich życie. Dziś zamiast iść do lasu w celu zabawy czy gry z kolegami bądź koleżankami dzieci siedzą przed komputerem w którym znajduje się mnóstwo gier rożnego rodzaju. Zamiast uprawiania sportu na świeżym powietrzu dzieci grają na komputerze przykładowo w gry drużynowe takie jak piłka nożna albo piłka siatkowa. Bardzo często można się spotkać z sytuacją kiedy to sześciu letnie dziecko podchodzi do komputera wciska włącznik i uruchamia sprzęt. Jest to widok zadziwiający, gdyż dziecko w tak młodym wieku posiada bardzo często wiedze na temat komputera większą niż dorośli ludzi, rodzice bądź dziadkowie. W momencie uruchomienia komputera dziecko potrafi połączyć się z siecią a tym samym włączyć sobie grę w którą ma ochotę w danym czasie pograć. Z jednej strony rodzice są dumni ze swoich dzieci, które wykazują ogrom wiedzy na temat komputera w momencie kiesy oni sami nie mają o tym pojęcia. Jednak że jest wiele minusów w zaistniałej sytuacji. Pierwszym minusem jest uzależnienie od komputera, które może w bardzo krótkim czasie dosięgnąć dzieci w najmłodszych latach. Dlatego też kochani rodzice dbajcie o swoje dzieci i pilnujcie aby czas spędzany przed komputerem nie był dłuższy niż godzina dziennie. Dziecko powinno korzystać ze swoich pięknych młodych lat. Dlatego sprawcie aby jak najlepiej wspominał okres dzieciństwa, który spędził na zabawach pełnych radości z rówieśnikami.

Zobacz też co może zmienić nowoczesne oprogramowanie na www.nowoczesnysoft.pl.